Kaklasaite

kaklasaiteKaklasaite vai tā saucamā šlipse ir garš auduma gabals, kuru valkā ap kaklu vai pleciem dekoratīviem nolūkiem, un šīs garās auduma strēmeles vidū ir uzsiets mezgls, kurš satur notur šo auduma gabalu vietā. Visbiežāk šo apģērba gabalu valkā vīrieši pie uzvalkiem vai vienkārši formāliem krekliem, dodoties uz darbu, svinīgu un formālu pasākumu vai ikdienā, kā arī kaklasaite bieži tiek lietota kā dažādu uniformu sastāvdaļa. Taču mūsdienās stilizētas kaklasaites is sākušas nēsāt arī sievietes gan kā ikdienas modes aksesuāru, gan uniformu sastāvdaļu.

Šos aksesuārus tradicionāli valkā ar aizpogājamiem krekliem, kuriem pilnīgi visas pogas, arī pati augšējā, ir aizpogātas un kaklasaite  atrodas tieši krekla krādziņas vidu. Taču neformālākos apstākļos kaklasaiti var nēsāt arī ar atpogātu krekla pirmo pogu, kā arī to vienkārši brīvi apmetot ap kaklu un nesavelkot cieši ap kaklu.

Dažādus auduma gabalus ap kaklu jau valkāja Romieši, jo šie kaklauti bija vai nu to uniformas sastāvdaļa vai vienkārši simbolizēja to piederību konkrētai grupai. Mūsdienu kaklasaišu versijas pirmo reizi populāras kļuva Eiropā 17. gadsimtā, kad šādu aksesuāru sāka valkāt Horvātijas armijas karavīri. Drīz vien šīs kaklasaites pamanīja Parīzes iedzīvotāji un arī sāka nēsāt tos ap kaklu. Vēlāk parādījās dažādas kaklasaišu variācijas, piemēram, tā sauktās ādas apkaklītes un zīda lakatiņi sieti dažādās manierēs. bet tāda veida kaklasaites, kādas mēs tās zinām šodien parādījās 19. gadsimta beigās industriālās revolūcijas laikā, kad vīrieši vēlējās ap kaklu sienamus aksesuārus, kurus būtu viegli uzlikt, sasiet un tie dienas laikā neatraisītos un nekristu nost. Tā radās arī daudz un dažādas kaklasaišu mezglu variācijas, jo katrs sāka šos kaklautus siet kā vien mācēja un vēlējās, un tāpēc arī mūsdienās ir pieejami ļoti daudz veidi, kā uzsiet kaklasaiti. Bet 4 vispopulārākie mezglu veidi ir Četri-un-rokā mezgls, Prata mezgls, pus Vinzdora mezgls un Vinzdora mezgls.

Mūsdienās veikalos var iegādāties dažādu stilu kaklasaites no platākām uz pavisam šaurām un no garām līdz īsām. Un arī šo kaklasaišu raksti ir daudz un dažādi no vienas krāsas kaklasaitēm, līdz klasiskiem rakstiem un par multeņu, filmu un dažādu svētku tēmām veltītām kaklasaitēm.

Parastajai kaklasaitei ir radīti arī dažādi varianti, piemēram, Eskota kaklasaite, kas atgādina lakatiņu, kas apsiets ap kaklu, tauriņš, rāvējslēdzēja kaklasaite un pat nevis sienamā bet piespraužamā kaklasaite, kuras uzlikšanai nav nepieciešams zināt, kā sasiet īstu kaklasaiti.