Džinsi un to vēsture

Par džinsiem (angļu val. – jeans) tiek saukts bikšu veids, kurš ir darināts no džinsu auduma. Pārsvarā šis vārds attiecināms uz bikšu stilu, kurus sauc par zilajiem džinsiem. Zilos džinsus 1871. gadā izgudroja latviešu/ebreju izcelsmes drēbnieks Džeikobs V. Deiviss (dzimis kā Jākobs Jufess) un pēc diviem gadiem kopā ar vācu drēbnieku Levi Štrausu radīja džinsu patentu un pirmo džinsu ražošanas kompāniju. Sākot no 1950. gada bikses, kuras sākotnēji bija paredzētas mežcirtējiem, kovbojiem un ogļračiem, kļuva populāras pusaudžu vidū, it īpaši greaser subkultūrā. Līdz mūsdienām ir saglabājušies vairāki vēsturiski džinsu brendi, kā Levi’s, Diesel, Lee un Wrangler. Mūsdienās džinsi pieejami dažādos dizainos – platie, šaurie, ar platiem galiem, gaiši/tumši, sagriezti ar dažādiem jostasvietu platumiem u.c. Tā kā džinsu audums ir ļoti izturīgs, lietotas džinsu bikses arī kļuvušas par modes tendenci. Speciāli radīta novalkātu džinsu efekta bikses dažbrīd kļuvušas par tik pieprasītām, ka izpirkts gandrīz viss rūpnīcu piedāvājums. Džinsi šobrīd pasaulē ir parasta ikdienas apģērba sastāvdaļa. Tiem ir dažādi stili un krāsas, bet tieši zilie džinsi parasti tiek asociēti ar amerikāņu kultūru un mežonīgajiem rietumiem.

Džinsu audums ir veidots no kokvilnas. Tā izcelsme meklējama Itālijā un Francijā, kur to pirmo reizi izveidoja Ženovas un Nimas pilsētās. Tiek apgalvots, ka oriģinālais džinsu auduma vārds ”denim” arī cēlies no Nimas pilsētas nosaukuma. Liels ieguldījums džinsu bikšu izveidē ir arī rāvējslēdzēja izgudrotājam Vitkombam Džudsonam, kurš to izgudroja 1890. gadā. Pēc Deivisa un Štrausa džinsu bikšu patenta saņemšanas tās sāka ražot masveidā un izplatīt visā Amerikā.

Džinsu audums vienmēr ir bijis īpaši jākopj. Pirmatnējie džinsu audumi mēdza sarauties un zaudēt krāsu. Levi Štrausa kompānija sākotnēji saviem klientiem lika maksimāli izvairīties no džinsu mazgāšanas, lai pēc pirmās mazgāšanas reizes nenāktos iegādāties jaunas bikses. Laika gaitā tika izgudroti džinsi, kuri tika ”samazināti” jau to ražošanas procesā, tādēļ klientiem par šādām problēmām vairs nebija jāuztraucas. Šo audumu neiesaka mazgāt arī mūsdienās, jo tā tiek sabojāta tā struktūra. Taču, ņemot vērā mūsdienu dzīvesveidu un džinsu izmantošanu, mazgāšana ir vislabākais variants, lai tiktu ievērota higiēna.