Apģērba gabals – Šalle

Vēsture un modes tendences.

Vēsture, kā šalle kļuva par modes aksesuāru ir ļoti gara un interesanta. Pirmo reizi šalles parādījās Ķīna, vairāk nekā pirms 2000 gadu. Izrakumu laikā tika atrastas terakotas karavīru figūriņas, kuru kakli bija aptīti ar auduma strēmelītēm. Tad, šalles, lai izvairītos no saaukstēšanās un atdzišanas, ļoti ilgu laiku tika izmantotas vējainā un aukstā laikā. 21. gadsimtā dizaineri uz šallēm paskatījās no cita skatu punkta un izveidoja no tām pavisam citu veidolu un izmainīja tās lietošanas principus. Šalles pārstāja būt tikai siltuma avots aukstā laikā, tās kļuva par modes aksesuāriem, sāka palīdzēt pabeigt no apģērba izveidoto tēlu, kļuva par rozīnīti apģērba ansamblī visu vecumu sievietēm un visu vecumu vīriešiem. Tagad aksesuāru radīšanai tiek izmantoti dažādu veidu audumi: sākot no smalkiem zīdiem un beidzot ar rupjiem, maisu audumam līdzīgiem materiāliem. Tiek radītas ne tikai jaunas ziemas šaļļu kolekcijas, bet arī jaunas pavasara un vasaras šaļļu kolekcijas. Dizaineri izmainīja arī bārkšu garumu. Tagad tās var būt gan ļoti īss, gan ļoti garas. Bārkšu vietā var tik izmantoti pērles, bumbuļi, prievītes, kažokādas un jebkuri materiāli, kuri ir iepatikušies dizaineram. Bārkstis ļoti skaisti izskatās šallēs, kuras ir paredzētas sievietēm. Modes skatēs gan modeles, gan paši dizaineri ir redzami visiespējamāko krāsu šallēs, ar visdažādākajiem rakstiem, kuri atbilst katras sezonas modes tendencēm. Šalles gan papildina, gan pabeidz dizainera izdomāto apģērba ansambli. Modē ir šalles un somas, kuras ir izpildītas vienā stilā un kurām ir vienādi dizaina elementi.

Mode un audumi, no kuriem tiek ražotas šalles arī nestāv uz vietas. Mūsdienu modes tendences pieprasa šalles tikai no dabīgiem materiāliem. Galvenie materiāli ir un paliek: zīds, lins, kokvilna, vilna un visi to savienojumi. Agram pavasarim ir aktuāla smalka vilna. Jaunās tehnoloģijas ļauj apstrādāt vilnu pa jaunam. Tagad tā var būt caurspīdīga, vairs nav tik asa, ir kļuvusi daudz mīkstāka. Lai uzlabotu auduma kvalitāti, vilnu sajauc kopā zīdu. Tā auduma struktūra kļūst daudz mīkstāka un spīdīgāka. Daudz biežāk aksesuāros tiek izmantots dabīgais zīds. Tas nav nejauši. Faktūru daudzveidība un higiēniskās materiāla īpašības ļauj dizaineriem demonstrēt pilnīgi jaunus aksesuāru modeļus. Šajā sezonā zīda šalles ir ieguvušas, jaunu, blīvāku struktūru. Ir parādījušās jaunas zīdu šaļļu kombinācijas kopā ar citiem audumiem: linu, kokvilnu. Tas vēl vairāk bagātina audumu faktūru daudzveidību. Joprojām ir aktuālas saspiestās matērijas, piemēram – gofrē.
Katru sezonu mainās arī šaļļu krāsa. Šajā pavasarī modē ir siltas, sulīgas krāsas. Aktuālas ir visas citrusaugļu krāsas: oranža, citrona krāsa un laima krāsa. Neatpaliek fuksijas un violetā krāsa. Dizaineri piedāvā dedzinošu kokteili no visiespējamākajām zaļi – zilām krāsām. Galvenā šī pavasara modes tendence – krāsām jābūt dziļām un diezgan košām. Floras un faunas raksti joprojām ir modē, bet to kontūras nav tik skaidri iezīmētas, tās izskatās it kā būtu izplūdušas.